Džiaugiamės, kad nuo 2015 metų rugsėjo 1 dienos mūsų gimnazija dalyvauja OLWEUS patyčių prevencijos programoje. Ši programa sukurta Norvegijoje, jos autorius – Bergeno universiteto profesorius Dan Olweus, daugiau kaip 30 metų nagrinėjantis patyčių, smurto ir priekabiavimo temas. Programos įvertinimai rodo, kad per vienerius metus pogramoje dalyvaujančiose mokyklose Norvegijoje patyčių mastas sumažėjo 30-70%; pagerėjo tvarka klasėse ir išryškėjo pozityvios nuostatos mokyklos atžvilgiu. OLWEUS programa yra įgyvendinama bendrojo lavinimo mokyklose, siekiant mažinti patyčių ir kitokio asocialaus elgesio apraiškas. Programos tikslas – mokyti visą mokyklos personalą atpažinti, pastebėti patyčias ir tinkamai į jas reaguoti, teikti pagalbą mokiniui, mokytojui ir mokyklai. OPPP (Olweus patyčių prevencinė programa) reikalauja ilgalaikių mokyklos bendruomenės bei mokinių tėvų pastangų, darnaus darbo ir nuoširdaus, geranoriško tarpusavio bendradarbiavimo. Programos įgyvendinimas truks 18 mėnesių.

OLWEUS patyčių prevencijos programa – tai visai mokyklai skirta sistemingų pokyčių programa, veikianti trijuose lygiuose: mokyklos, klasės, individo.

OLWEUS PROGRAMOS KOKYBĖS UŽTIKRINIMO SISTEMOS (OPKUS) VEIKLOS PLANAS 2017 - 2018 M. M.

OLWEUS patyčių prevencijos programos įgyvendinimo principai:

• Patyčių intervencija – suaugusiojo atsakomybė ir pareiga.

• Nuoširdus pedagogų požiūris į mokinius, domėjimasis mokinių veikla.

• Teisingų ir tvirtų nepriimtino elgesio ribų nustatymas, tokio elgesio netoleravimas.

• Kiekvieno mokyklos darbuotojo kompetencija - atpažinti patyčias bei gebėti tinkamai į jas reaguoti.

Siekiant šio tikslo gimnazijoje yra:

• sudarytas Patyčių prevencijos koordinacinis komitetas;

• išaiškintos pavojingos vietos gimnazijoje ir pagal tai pakoreguotas mokytojų budėjimas;

• sudarytos Mokymosi ir Supervizijų grupelės (MSG).

OLWEUS programos sėkmę lemia gimnazijos bendruomenės nariai – mokytojai ir kiti darbuotojai, kurie:

• kas antrą savaitę susitinka ir 90 min. mokosi, analizuoja patyčių problemas, teikia konstruktyvius pasiūlymus patyčių sprendimo klausimais;

• stebi mokinius klasėje ir už jos ribų; • aktyviai reaguoja į netinkamą mokinių elgesį;

• individualiai bendrauja su patyčiose dalyvaujančiais moksleiviais, susitinka su tėvais;

• kartą per savaitę gimnazijoje vedamos teminės klasės valandėlės, nukreiptos prieš patyčias.

Mokiniams skelbiama pagrindinė OLWEUS patyčių prevencijos programos žinia –

„Mūsų gimnazijoje nesityčiojama“.

Prieš patyčias nukreiptos klasės taisyklės:

• Mes nesityčiosime iš kitų.

• Mes stengsimės padėti tiems mokiniams, iš kurių tyčiojasi kiti.

• Mes stengsimės bendrauti su tais, kuriuos atstumia kiti.

• Jei sužinosime, kad iš ko nors tyčiojamasi, mes apie tai pranešime suaugusiems mokykloje ir/arba namuose.

Taisyklių Pdf variantą rasite čia

Tikimės, kad po pusantrų metų nuoseklaus ir kryptingo darbo sukursime dar geresnį gimnazijos mikroklimatą, saugią bei draugišką aplinką joje besimokantiems mokiniams ir įdiegsime vieningą gimnazijos bendruomenės mastu prevencijos sistemą, padedančią netoleruoti mokinių agresyvaus ir nepriimtino elgesio apraiškų gimnazijoje.

Rekomendacijas tėvams ir mokiniams galite rasti čia:

Mokyklos taisyklės prieš patyčias. pdf

Laiškas tėvams. pdf

Jeigu Jūsų vaikas tyčiojasi. pdf

Jeigu Jūsų vaikas matė patyčias. pdf

Jeigu Jūsų vaikas patiria patyčias ar jaučiasi nesaugus gimnazijoje, ar žinote, jog kiti mokiniai netinkamai elgiasi – nelikite vieni – Jūsų visuomet laukia socialinė pedagogė, klasės auklėtoja/s.

Papildomi informacijos apie patyčių prevenciją informacijos šaltiniai:

http://www.sppc.lt/ - Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras

http://www.bepatyciu.lt - Be patyčių